alarm-smogowy.jpg

Myślisz, że smog to tylko nośny temat rozmów? Nic bardziej mylnego! Jego poziom w naszym regionie geograficznym jest fatalny, a polskie miasta królują na liście najbardziej dotkniętych tą „plagą”!

Co nas truje?

Smog w formie, w jakiej pojawia się w Polsce, składa się głównie z tlenku azotu, tlenku siarki oraz cząstek pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10 (czyli o średnicy odpowiednio 2,5 i 10 mikrometra). Nie brak w tej mieszance metali ciężkich, co już samo w sobie podpowiada, jak bardzo to zjawisko jest groźne dla organizmu.

Problem pojawia się głównie późną jesienią, przez całą zimę i wczesną wiosną, gdy niskie temperatury sprzyjają dłuższemu utrzymywaniu się w powietrzu mgły, która wiąże się z wymienionymi zanieczyszczeniami. W mniejszych stężeniach nie od razu można to zauważyć (choć już wtedy pojawia się szkodliwe działanie), w większych – stanowi duży problem.

Stężenie smogu rośnie w szczególności w dni, w które występuje wyższe ciśnienie. W połączeniu z brakiem wiatru stanowi warunki idealne,m by powstało to zjawisko. Zwłaszcza gdy temperatura zaczyna spadać – właśnie wtedy bowiem wiele osób zaczyna mocniej palić w piecach.

Pół biedy, jeśli piece są nowoczesne, a opał dobrej jakości. Niestety, często zdarza się i tak, że ludzie palą dosłownie wszystkim i to w piecach starego typu. Jeżeli dzieje się to na terenach miejskich, gdzie zagęszczenie zabudowań jest duże, problem zaczyna być naprawdę poważny. Co prawda jego świadomość z roku na rok rośnie, ale w praktyce niewiele to zmienia, ponieważ wiele osób nastawia się głównie na oszczędności. Złudne, gdyż wszystko, co uda się oszczędzić na zawartości portfela, może wrócić w postaci problemów zdrowotnych.

Małopolska i Śląsk królują na czarnych listach

Gdy WHO stworzyło listę najbardziej dotkniętych smogiem miast w Unii Europejskiej, wynik z punktu widzenia Polski był szokujący. Na 50 miast o najgorszych warunkach 33 były właśnie z naszego kraju. W czołówce listy królowały przy tym miejscowości z województw śląskiego i małopolskiego, takie jak Żywiec, czy Kraków. Chrzanów co prawda w „Top 10” się nie znalazł, ale jako miejscowość położona na pograniczu dwóch wymienionych regionów, także znajduje się w bardzo nieciekawej sytuacji. Nawet jeżeli w ostatnich dniach mocne wichury rozwiały część smogu, jest niemal pewnym, że lada chwila znowu zacznie się nasilać.

Skutki zdrowotne

smogg.jpg

Działanie smogu na ludzkie zdrowie jest bardzo wszechstronne i przy regularnej ekspozycji znacząco wpływa nie tylko na płuca, ale i na serce oraz na ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych, czy chociażby na pojawienie się chorób uczuleniowych. Szczególnie mocno powinny na niego uważać kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, ale tak naprawdę każdy powinien mieć na uwadze to, ze warto się przed nim chronić.

Oczywiście całkowite wyeliminowanie wyjść na zewnątrz jest niemożliwe, ale warto sięgać po maski przeciwsmogowe, najlepiej w wariantach wielorazowych (jednorazowe to jednak za mało). Tych można szukać bezpośrednio u producentów (przykładem jest maseczka antysmogowa DragonMask), gdzie można mieć pewność co do jej wysokiej jakości. Unikać natomiast należy ofert bliżej niesprecyzowanych producentów – w końcu jakość warstwy filtrującej jest naprawdę istotna.