Skazywani wyrokiem śmierci poprzedzonym golgotą tortur za ojczyznę i próbę ratowania Polski przed kolejnym totalitaryzmem, na wiele lat skazani zostali również na niepamięć potomnych. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Pamiętajmy o Niezłomnych

Powiat chrzanowski wspólnie z gminą Chrzanów włącza się w ogólnopolskie obchody, które rozpoczniemy 28 lutego wernisażem wystawy „Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość – historia i proces krakowski” oraz wykładem „Rozstrzelana za pomoc Wyklętym – Irena Odrzywołek” w Domu Urbańczyka chrzanowskiego muzeum.

Oficjalne obchody odbędą się 1 marca kościele p.w. św. Mikołaja w Chrzanowie, gdzie zostanie odprawione nabożeństwo, a pod tablicą niepodległościową odbędzie się Apel Pamięci.

2 marca w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych obejrzą spektakl „Kamienie na szaniec” przygotowany przez kolegów z I Liceum Ogólnokształcącego oraz przez słuchaczy miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Obchody zakończy Bieg Tropem Wilczym w chrzanowskim lesie. Będzie to bieg honorowy bez pomiaru czasu na dystansie 1963 m nawiązującym do daty śmierci uznawanego za ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, sierżanta Wojska Polskiego, uczestnika wojny obronnej Polski 1939, później związanego ze strukturami ZWZ-AK.

Józef Franczak ps. "Lalek"

Fot. i info źródło: wikipedia.org

 

Żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość kraju, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Na celebrowanie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wybrano dzień 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.