Bezpieczeństwo w gminie Chrzanów.

Początek roku pod względem bezpieczeństwa w Chrzanowie i podległych sołectwach wygląda lepiej niż ubiegły rok. Policja w miesiącu styczniu i lutym odnotowała 102 zgłoszone przestępstwa, a analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 144.Z wykroczeniami jest podobnie, w roku 2017, do końca lutego liczba wykroczeń wynosiła 531, w roku bieżącym 517.

Najczęściej występujące przestępstwa to kradzież  i kradzież z włamaniem, w wykroczeniach prym wiodą te z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz kradzież. Najwięcej pracy z uwagi na częstotliwość zgłoszeń policjanci mają w Chrzanowie, zwłaszcza na os. Śródmieście, Północ- Tysiąclecie, Kąty, tam odnotowaliśmy w 2017r- 74 zgłoszenia przestępstw, obecnie jest ich 57, w tym obszarze było też najwięcej interwencji ,  545 do końca lutego 2018 roku. Tradycyjnie-dużo spokojniej jest poza miastem, w rejonach wiejskich.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej w Komendzie Powiatowej Policji w Chrzanowie najwięcej zagrożeń występuje w porze wieczorowej , mieszkańcom dokuczają głównie osoby spożywające alkohol, niszczące mienie, zakłócające ciszę nocną oraz ład i porządek społeczny.  W diagnozowaniu zagrożeń bardzo ważną podpowiedzią są głosy mieszkańców , informacje przekazane za pośrednictwem rad osiedlowych i sołeckich dzielnicowemu. Nie sposób pominąć roli Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To bardzo wygodne narzędzie, za jej pomocą anonimowo i nie opuszczając mieszkania można przekazać informację o tym, że w naszej okolicy dzieje się coś niepokojącego zaznaczając zagrożenie na mapie. Zachęcamy do korzystania z KMZB, zapewniamy, że każde zgłoszenie jest poddane weryfikacji. Aby wpłynąć na   poprawę stanu bezpieczeństwa Policja musi wiedzieć, gdzie i na jaki rodzaj zagrożenia reagować. Analiza, którą tworzy się na bazie wielu niezbędnych dla jej powstania danych nie jest dziełem samym w sobie.Jest ona potrzebna, by wiedzieć jakie działania naprawcze podjąć, pod jakim kątem i w których rejonach gminy są one najbardziej potrzebne.