Savoir vivre przy stole, bo nim właśnie mowa, to kwestia, która w wielu z nas wywołuje bunt i zniechęcenie. Nic dziwnego, przecież dobre maniery wymagają od nas stosowania jednych, określonych zachowań i zaprzestania korzystania z innych. A takim wymaganiom i zakazom z reguły towarzyszy naturalny opór i przekonanie, że stosowanie się do jakichkolwiek zasad jest po prostu trudne. Nic bardziej mylnego. Warto znać zasady dobrego zachowania się przy stole. Ich przestrzeganie wcale nie dostarcza nam żadnych trudności. Dzisiaj możemy pozwolić sobie na nieco więcej swobody przy stole, niż kiedyś, lecz pewne zasady są wciąż żywe i obowiązują. Sprawdź, czy o nich pamiętasz?

Zaczynamy od podstaw. Są Ci dobrze znane?

Pytając o zasady zachowania się przy stole, niemal jednych tchem większość z nas odpowiedziałaby: Nie należy mlaskać, siorbać, cmokać. Nie wolno dłubać w zębach, ani napychać sobie ust jedzeniem. Czy jednak to wszystko? Lista podstawowych zasad obowiązujących przy stole jest nieco dłuższa. O wielu z nich na co dzień nie pamiętamy, warto zatem je sobie odświeżyć. Przy stole zatem:

  • Nie mówimy z pełnymi ustami,
  • Nie wycieramy talerza pieczywem,
  • Nie korzystamy z telefonu (trudne, jednak wykonalne),
  • Nie mówimy w towarzystwie szeptem, ani „na ucho”,
  • Nie unosimy łokci wysoko nad stół,
  • Nie rozpoczynamy posiłku dopóki wszyscy zaproszeni nie zasiądą do stołu, a dania nie zostaną wszystkim podane,
  • Nie opieramy sztućców o brzeg talerza, ani nie odkładamy ich z powrotem na stół,
  • Nie poprawiamy makijażu,
  • Nie palimy papierosów.

Całkiem sporo tego „nie”, jednak w praktyce to niezwykle łatwe w przestrzeganiu zasady. Warto o nich pamiętać. Czasem nasze zachowanie przy stole i umiejętność autoprezentacji mogą mieć naprawdę duże znaczenie, np. podczas oficjalnej kolacji z ważnym klientem, czy firmowym kontrahentem. To przy stole i przy posiłku odbywają się wszelkie negocjacje, ważą się losy umów biznesowych. Warto wiedzieć, jak się w takich sytuacjach zachować.

Wyprostuj plecy - czyli jaka postawa obowiązuje nas przy stole?

Tak, to istotne, by przy stole siedzieć prosto. Nogi powinny być ustawione na podłodze równolegle względem siebie. Nie krzyżuj ich, nie zaplataj wokół krzesła. Także zakładanie nogi na nogę przy stole nie należy do najbardziej eleganckich zachowań. Pamiętaj także, by nie opierać łokci na stole, a ręce trzymać na stole, a nie pod nim.

Sztućce - naprawdę potrafisz z nich korzystać?

Kwestia sztućców dostarcza wielu z nas sporo kłopotów i wątpliwości. Eleganckie sztućce Gerlach, leżące na śnieżnobiałym obrusie w towarzystwie stylowego serwisu obiadowego z włoskiej porcelany mogą wprawić nas wręcz w zakłopotanie. Jednak znając kilka podstawowych zasad obowiązujących w tej kwestii, z pewnością sobie poradzisz. Otóż:

  • Palec wskazujący nie powinien dotykać ostrza noża, ani wybrzuszenia widelca.
  • Raz użytych sztućców nie należy odkładać na obrus.
  • Łyżki nie wkładamy całej do ust, jedynie jej koniec.
  • Zaczynamy od sztućców leżących po zewnętrznej stronie nakrycia, a wraz z kolejnymi daniami sięgamy po kolejne sztućce kierując się do wewnątrz zastawy.
  • Jeśli właśnie przerwaliśmy chwilowo jedzenie, powinniśmy odłożyć sztućce na środek talerza, kierując je ku sobie.
  • Po skończonym posiłku, sztućce układamy na talerzu równolegle względem siebie, trzonkami skierowane w lewą stronę.

Serweta i serwetka – jest jakaś różnica?

Serwetę należy rozłożyć na kolanach jeszcze przed rozpoczęciem jedzenia. Gdy posiłek zostanie zakończony odkładamy ją niezłożoną na stół, z prawej strony naczyń. Wiązanie serwety pod szyją, wkładanie jej pod talerz, czy po prostu zostawianie jej nietkniętej uchodzi za bardzie nieeleganckie zachowanie.

Papierowe serwetki to natomiast rozwiązanie, które dopuszcza ich zmięcie i odłożenie na talerz po zakończonym posiłku.