Każdy chce mieć ogród funkcjonalny i równocześnie pięknie wyglądający. Nie jest to trudne do połączenia, ale o ostatecznym efekcie decydują detale. I o nie trzeba szczególnie zadbać.

Mała architektura w ogrodzie

Chcąc mieć funkcjonalny i wygodny ogród trzeba zadbać o dodatkowe wyposażenie, czyli powszechnie nazywane małą architekturą ogrodową. Zgodnie z przepisami prawa zalicza się do niej niewielkie budowle (do 35 m2 ) typu altanki, pergole, piaskownice, huśtawki, fontanny, oczka wodne itp.

Spójną kompozycję ogrodu możemy stworzyć na dwa sposoby:

  • najpierw wybieramy obiekty małej architektury a potem urządzamy resztę,
  • zagospodarowujemy ogród i dobieramy do niego wyposażenie.

Oba sposoby są dobre pod warunkiem, że mamy przed oczami końcową wizję. Jeżeli nie mamy końcowej koncepcji, to lepiej jest zacząć od zagospodarowania terenów zielonych i później dopasować do nich altanę lub meble. Ten sposób pozwala także na rozłożenie kosztów w czasie.

Elementy małej architektury

Dobór elementów małej architektury w dużej mierze zależy od miejsca, które mamy do dyspozycji i funkcji, jakie ma pełnić ogród. W ogrodzie o małej powierzchni nie postawimy altanki ogrodowej i nie wybudujemy basenu, ale możemy ustawić pergole, które dadzą nam schronienie przed intensywnym słońcem. W małych ogrodach zawsze znajdzie się miejsce na meble i grill.

Duże ogrody dają znacznie większe możliwości zagospodarowania przestrzennego. Można postawić altanę ogrodową, która będzie służyła jako schronienie przed deszczem i słońcem, ale przede wszystkim będzie miejscem spotkań o charakterze towarzyskim.

Duży ogród pozwala także na wygospodarowanie miejsca dla dzieci, gdzie będą się mogły bezpiecznie bawić. Oczywiście trzeba taki plac zabaw odpowiednio wyposażyć.

W zależności od charakteru ogrodu jego ozdobę mogą stanowić różnorodne płotki, kratki drewniane, ławeczki przy alejkach oraz rzeźby i małe pomniki.

Wyposażając ogród w małą architekturę trzeba pamiętać o umiarze w myśl zasady, że co za dużo to nie zdrowo. Zachowanie umiaru jest najlepszą recepta na uzyskanie pełnej harmonii.

Więcej o elementach architektury ogrodowej dowiecie się z http://bdburchex.com.pl/

Joomla SEF URLs by Artio