Gala rozdania laurów poetyckich w XIX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "Bez Granic" odbyła się 18 marca 2017 r. w galerii "Na Piętrze" MOKSiR .W uroczystości wzięło udział blisko 100 gości - wśród których nie zabrakło laureatów konkursu, ich rodzin, przyjaciół oraz sympatyków poezji.


Wyniki konkursu:

I kategoria: uczniowie szkół podstawowych
I nagroda: Tymoteusz Szarlej z Raby Wyżnej, godło HERÓDEKII nagroda: Antonina Rychlewska z Warszawy, godło ALICJA W KRAINIE CZARÓW
III nagroda: Michał Skowronek z Bytomia, godło SMOKOLOG
III nagroda: Laura Gorgol z Nałęczowa, godło LAURKA

Wyróżnienia główne:
Daria Łucja Gierszewska z Banina, godło SZRHEREZADA
Hanna Janicka z Chrzanowa, godło CARRIE
Mateusz Sikora z Trzebini, godło BIEDRONKA W PASKI

II kategoria: uczniowie szkół gimnazjalnych:
I nagroda: Daniel Dowejko z Litwy, godło SZLACHCIC
II nagroda: Katarzyna Rączka z Jasła, godło KAZIOWA
III nagroda: Agnieszka Tratwińska z Chrzanowa, godło RACZEJA

Wyróżnienia główne:
Zofia Żak z Chrzanowa, godło ESPENDEOR
Klaudia Bogusz z Chrzanowa, godło HERCIA HAPER

III kategoria - uczniowie szkół ponagimnazjalnych
I nagroda: Andrzej Jagiełłowicz z Warszawy, godło KOLEKCJONER SŁÓW
II nagroda: Oliwia Wiktoria Gierszewska z Banina. Godło TSUNAMI
III nagroda: Julia Czechowicz z Boronowa, godło DOLLYLO

Wyróżnienia główne:
Maria Żak z Jaworzna, godło MASZA
Steve Liebich z Samsieczynka, godło S.L.
Natalia Kubicius z Cieszyna, godło eNKa
Weronika Tupaj z Karniowic, godło MASCARPONE

Wyróżnienia Promocyjne:
Natalia Gwizdała z Młoszowej - II kat.
Paulina Szarek z Płazy - II kat.
Wiktoria Ziober z Chrzanowa- kat. I


Jury :

Lucyna Szubel - znana chrzanowska poetka, animatorka kultury, współzałożycielka i członek Grupy Twórczej „Cumulus",
Antoni Dobrowolski - chrzanowski poeta, animator kultury, członek Grupy Twórczej „Cumulus", pomysłodawca konkursu

 

 

 

Po odczytaniu werdyktu jury nastąpiła uroczystość wręczenia dyplomów i nagród, a następnie laureaci czytali swoje nagrodzone prace oraz opowiadali o swoich pasjach, planach i marzeniach. Uroczystości towarzyszyła wystawa rzeźby, malarstwa i rysunku wybitnego krakowskiego artysty prof. Czesława Dźwigaja. Nie zabrakło też piosenek, które zaprezentowali członkowie grupy wokalnej "Impresja".

Poziom nadesłanych prac był zróżnicowany, ale tradycyjnie nie zabrakło naprawdę dobrych wierszy, świadczących o dużym talencie ich autorów.

W pierwszej kategorii główną nagrodę przyznano Tymoteuszowi Szarlejowi z Raby Wyżnej, który obok uroczego wiersza o pięknie rodzimej przyrody, pisanego gwarą góralską, przesłał też liryczne wyznania o miłości i o sensie życia - bowiem lubi grać na strunach swojej duszy najdelikatniej jak umie. Autorka drugiej nagrody, Antonia Rychlewska z Warszawy, opowiada poetyckie historie o wiośnie, która skacze po gałęziach i tańczy z drzewami. Natomiast jedenastoletnia Laura Gorgol z Nałęczowa, laureatka trzeciej nagrody, stwierdza poetyckim słowem, że kiedy przyjdzie jej zmierzyć się z problemami - spakuje walizki i wyruszy do swojego domku na drzewie.

W drugiej kategorii pierwsze miejsce przyznano Danielowi Dowejce z Litwy, który wykazał się dużą wrażliwością na piękno przyrody oraz wyjątkową zdolnością do operowania słowem, niczym malarz, który uwiecznia na obrazie piękno rodzimego krajobrazu. Właśnie wiersz Daniela można przyrównać do obrazu namalowanego językiem poezji. Druga nagroda przypadła Katarzynie Rączce z Jasła, która, jak pisze, lubi popijać kakao z pianą swoich myśli, zaciska zęby na chrupkim toście pełna nadziei, że sen się ziści i dlatego pociesznie unosi głowę w stronę wiosny. Autorka trzeciej nagrody Agnieszka Tratwińska z Chrzanowa marzy poetycko o tym, aby każdy kwiat rozkwitał tak jak tego chce, aby połączyła nas czuła zieleń i aby nasze stęsknione serca zabiły do taktów wyćwierkiwanych leśnych ballad.

W trzeciej kategorii najwyższe trofeum zdobył Andrzej Jagiełłwoicz z Warszawy, który do Chrzanowa nadsyła wiersze już od podstawówki, zawsze z dużymi sukcesami. Tym razem poetycko wyznaje, że rogal księżyca poda jej na srebrnej tafli jeziora, a pod mgłą wieczorną ukryje soczyste maliny, chłodną rosę wplecie w jej włosy, podaruje jej kwiat paproci, żeby spełniły się sny. Natomiast Oliwia Wiktoria Gierszewska z Banina kocha Gdańsk, szczególnie jego starówkę i właśnie temu miastu poświeciła przepiękny wiersz - „ w deszczowe dni". Miedzy innymi pisze: „ to miasto pachnie legendą, w deszczowe dni okna kamienic napełniają się słonymi łzami, głowy rzygaczy ulewają prawdę na bruk, pewnie Motława przyjmie każdą kroplę". Trzecią nagrodę jurorzy przyznali Julii Czechowicz z Boronowa, która nadesłała na konkurs piękne liryki. W jednym z nich pisze: „ odzwyczajam się od zapachu, od dotyku ciepłych ust, pięknych dłoni. Uczę się siebie na nowo, spokój znajduje w kubku z gorącą herbatą i nowej płycie Grace".

Pięknych, mądrych wierszy nie zabrakło również i tym razem, chętnie bym niektóre zaadoptował, byłbym dla nich dobrym ojczymem. No cóż, muszę jednak zmobilizować swój talent, by urodzić własne, nowe wiersze. Tak czy owak, jestem jak zawsze, jak co roku zaszczycony, że wspólnie z Lucyną Szubel mogę czytać i przeżywać te urocze, poetyckie, szczere wyznania. A biorąc pod uwagę ilość nadesłanych wierszy ( 800), to muszę stwierdzić, że nie brakuje młodych, zdolnych poetów, dla których nawet najdłuższy sms, jest zbyt ciasny w zetknięciu się z ich ogromną wyobraźnią. A zatem do zobaczenia i przeczytania za rok. Poetycko pozdrawiam - Antoni Dobrowolski. Zdjęcia: Ola Jagiełłowicz









48 KB
   wiersze__bez_granic_2017.pdf