Alwernia: Pomnik Niezłomnym Ojczyzna”

2 min czytania

Pomnik Niezłomnym Ojczyzna”

23 kwietnia w parafii Św. Bartłomieja w Morawicy w Gminie Liszki, został odsłonięty pomnik Niezłomnym Ojczyzna.

W uroczystościach wzięli udział reprezentujący Prezydenta RP Podsekretarz Stanu Wojciech Kolarski, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Wojewoda Małopolski Józef Pilch a także m.in. Wiceburmistrz Gminy Alwernia Anna Rajca. Obecni również byli żołnierze podziemia niepodległościowego, kombatanci oraz ich rodziny, a także bliscy ofiar zbrodni komunistycznych i nazistowskich

Pomnik ”Niezłomnym Ojczyzna” ma uchronić od zapomnienia Żołnierzy Niezłomnych a także przypominać o ich patriotyzmie i bohaterstwie.

Gmina Alwernia również włącza się w takie działania. Dla upamiętnienia postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera II wojny światowej, podjęła się utworzenia szlaku historycznego, który będzie przebiegać trasą jego ucieczki w 1943r. z obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Oświęcim, Babice, Alwernię, Wieliczkę do Bochni.

Szlak Ucieczki Rotmistrza Witolda Pileckiego z Auschwitz” i miejsca na nim oznakowane, będą przyczynkiem do edukowania o historii Polski i ocaleniem od zapomnienia bohaterów narodowych, a wydarzenia i imprezy o charakterze edukacyjno-patriotycznym, będą organizowane na szlaku dla uczczenia pamięci żołnierzy wyklętych.

Już w sobotę 30 kwietnia odbędzie się główna impreza promująca szlak - II Rajd Ułanów Szlakiem Ucieczki Rotmistrza Witolda Pileckiego z Auschwitz” i towarzyszący mu Rajd Harcerzy. Zakończenie Rajdu odbędzie się w Alwerni przy Klasztorze oo. Bernardynów pod tablicą upamiętniającą Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Pomnik Niezłomnym Ojczyzna” odznacza się bogatą symboliką: nad pękniętym murem góruje Biały Orzeł wzbijający się do lotu, pod nim umieszczone są symbole i historyczne daty wyznaczające najważniejsze wydarzenia historii Polski: od chrztu w 966 roku aż do wyboru Papieża Polaka, przełomu Solidarności” i katastrofy smoleńskiej. W murze złożona jest urna z ziemią z kwatery Ł” na warszawskich Powązkach, a po drugiej stronie pomnika są umieszczone tablice z setkami nazwisk żołnierzy niezłomnych.

Więcej informacji o uroczystości odsłonięcia pomnika

na stronie parafii Św. Bartłomieja w Morawicy

zdjęcia: Bogdan Gancarz /Foto Gość i Józef Wieczorek


alwernia.pl/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/712.html

Autor: -