Kolejnym miastem, które zwiedziłam we Włoszech była Padwa. Celem mojej podróży były min: Bazylika Św. Antoniego , Kościół Św. Justyny i uniwersytet. Spacerując po Padwie udajemy się w kierunku Bazyliki.

Już z daleka widać jej bizantyjskie kopuły, a zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego.

Dochodząc do niej widzimy jaka jest potężna. Wchodząc, przytłacza nas ogrom jej wielkości.Bazylika ta to hołd mieszkańców Padwy dla Św. Antoniego. Świątynia ta to cenny zabytek w mieście, nazywany przez mieszkańców " Il Santo " . W bazylice zobaczymy kilka kaplic min: kaplicę Św. Antoniego - przykład włoskiego renesansu.



Będąc w świątyni udałam się do kaplicy z relikwiami Św. Antoniego, są tam również gromadzone przez setki lat inne wota. Pośrodku drogocenny relikwiarz zawierający; kość,fragment skóry oraz włosy Świętego Antoniego. W innym relikwiarzu znajduje się w nienaruszonym stanie język świętego. Wreszcie w trzecim umieszczony jest " aparat głosowy". Możemy jeszcze tutaj zobaczyć habit świętego i całun, którym był okryty. Na terenie przyklasztornym są liczne dziedzińce.





Jednym z nich jest dziedziniec magnolii.



To wielkie sanktuarium  poświęcone Św. Antoniemu, jest miejscem powagi, skupienia, modlitw i prósb przybywających tu licznie pielgrzymów.  Drugim równie cennym zabytkiem Padwy jest kościół Św. Justyny.



Powstał on w 1551 r.



Gdy wejdziemy do środka, jest ono chłodne i bardzo surowe. Po wyjściu z świątyni swe kroki skierowałam w stronę uniwersytetu padewwskiego. To jedna z najstarszych uczelni we Włoszech . Powstała w 1222 r . Studiowali w nim min: Mikołaj Kopernik, Jan Zamoyski . To na tym uniwersytecie  w XVIw doktorat zdobyła pierwsza kobieta. W mieście tym jest plac o nazwie Plac Traw. To największy plac w Padwie, gdzie dawniej  odbywały się jarmarki i nie miał trawy.


Obecnie trawa rośnie  w centralnej części placu na wyspie otocznej fosą w kształcie elipsy.





Jest tam 78 posągów " sławnych  mężów ", którzy zasłużyli się dla miasta.



Ta dekoracja Placu powstała w l. 1775 - 1838.  Wśród tych posągów są i te ufundowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego  - król Stefan Batory i Jan III Sobieski. Pobyt w Padwie dostarczył nam niepowtarzalnych doznań estetycznych  jak i duchowych.